W związku z rozpoczęciem prac nad budżetem na rok 2012 chcemy debaty nt. zasad i poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych w roku 2012
pokaż więcej
Umocnienia Wiary, Nadziei i Miłości płynących od Zmartwychwstałego Pana Jezusa. Niech ten Błogosławiony Czas Odnowy w Panu przyniesie Wam i Waszym Rodzinom obfitosci łask oraz doda zdrowia i radości na każdy dzień.
pokaż więcejŻyczenia Wielkanocne od J.E. Ks. Biskupa Stefana Regmunta Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia
pokaż więcej
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów ustawy o zoz (art 59a) po zmianach z dnia 22 października 2010 roku informujemy iż otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia Stanowisko w tej sprawie którego treść publikujemy w pliku SMZozoz.doc.
W rok po tragicznej katastrofie smoleńskiej w której zginął Ś.P. Prof. Lech Kaczyński Prezydent RP, Jego Małżonka oraz 94 wybitne osoby polskiego Kościoła, Życia Politycznego, Środowisk Kombatanckich, Załoga i Pracownicy BOR - Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia oddaje hołd i otacza modlitwą tragicznie Zmarłych oraz Ich Rodziny.
Na zawsze pozostajecie w naszych sercach i pamięci.< pokaż więcej
Otrzymaliśmy pisma od przedstawicieli PiS i SLD – przypominamy że każdy z 460 posłów otrzymał od nas apel z wezwaniem do głosowania zwłaszcza przeciwko ustawie o działalności leczniczej.
< pokaż więcej
Osobne podziękowania pragnę przekazać Wiceprzewodniczącemu KK Tadeuszowi Majchrowiczowi, który udzielił nam wsparcia z ramienia Prezydium Komisji Krajowej, jak również niezwykłemu pokaż więcej
Koszyk gwarantowanych świadczeń: pijawki i pokrzywy wręczyli dzisiaj związkowcy minister zdrowia, Ewie Kopacz.
Około 1 tys. związkowców protestowało przed Ministerstwem Zdrowia przeciwko przeforsowanym w parlamencie przepisom, a szczególnie możliwość przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. – Minister zdrowia zostawia nam na koniec bombe z opóźnionym zapłonem – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S& pokaż więcej
Pikieta, która odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Pracownika Służby Zdrowia ma na celu zamanifestowanie niezadowolenia zarówno pacjentów jak i pracowników naszej branży z przyjętych przez Sejm zapisów zawartych w tzw. pakiecie ustaw zdrowotnych, oraz z pogarszającej się sytuacji stanu polskiego lecznictwa.
Tradycyjnie nasza pikieta będzie miała charakter pokojowy, tym niemniej chcemy, aby nasz głos dotarł do wielu środowisk, do rządzących i do mediów, dlatego gorąco zapraszamy do licznego udziału. W pikiecie wezmą udział m. in. pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy domagać się będą realizacji zawartych porozumień i zapisów zawartych w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz przywrócenia w struktury podległości Ministerstwu Zdrowia.
W odpowiedzi na napływające pytania przypominamy, że w sprawach szczególnej wagi Solidarność zawsze opowiadała się za współdziałaniem różnych central związkowych, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w pikiecie wszystkich, którzy podobnie jak my przeciwni są dzieleniu naszego środowiska, niekontrolowanej prywatyzacji i deprecjonowaniu pracowników.
Po raz kolejny pokażmy rządzącym, że Solidarność, która zrzesza wszystkie grupy zawodowe nie pozwoli się dzielić i konfliktować przeciwko sobie.
Zawsze jeden z drugim - nie jeden przeciwko drugiemu.
Przypominamy zbiórka uczestników na ulicy Miodowej 15 od godziny 11.00. początek pikiety godzina 12.00.
Jak zwykle w takiej sytuacji, mile widziane będą w trakcie pikiety wszelkie narzędzia i instrumenty dźwiękowe, flagi i transparenty, słowem cała tradycyjna oprawa werbalno – wizualna.
Do zobaczenia 6 kwietnia w Warszawie !!!
W dniu 30 marca w Lublinie odbyło się spotkanie Rady i Komisji Rewizyjnej z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na którym omówiono sytuację finansową inspekcji sanitarnej i sprawy pracownicze.
Uzyskano następujące informacje:
Rezerwa celowa na realizację zadań w ramach umowy zlecenia została uruchomiona dla województw, w których wnioski wypełniono prawidłowo. Nie wszystkie województwa otrzymają 100% zaliczki rezerwy za I-szy kwartał. Główny Inspektor Sanitarny podziękował Związkom Zawodowym za podjęte działania odnośnie uruchomienia rezerwy. Większość wojewódzkich inspektorów sanitarnych i wojewodów nie informowało MSWiA o braku środków z rezerwy celowej. W następnych kwartałach rezerwa celowa może być refundowana w wysokości 50% a nawet 35% (brak „kasy”, która jak zwykle jest wyłącznie na papierze. Premier i Minister Finansów zapewniali, ze w Polsce nie ma kryzysu. Dzisiaj okazuje się, że mamy ponosić koszty kryzysu światowego. Pracowników inspekcji sanitarnej kryzys światowy nie interesuje. JEST ZAPIS W USTAWIE O FINANSACH PUBLICZNYCH I NALEŻY REALIZOWAĆ WŁASNE ZOBOWIĄZANIA, A NIE SZUKAĆ WINNYCH NA ŚWIECIE.
W roku bieżącym nie możemy liczyć na zwiększenie budżetu na wynagrodzenia dla pracowników i wydatki pozapłacowe (kryzys światowy, który dotyczy również naszego kraju). Według Głównego Inspektora Sanitarnego i Związków Zawodowych – Państwowa Inspekcja Sanitarna nie powinna cierpieć na brak środków finansowych na realizacje tak ważnych dla społeczeństwa zadań statutowych i nakładanych przez UE.
Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się łączenia stacji sanitarno-epidemiologicznych (stacje regionalne), ponieważ nie ma zgodności wojewodów w tej sprawie.
W Państwowej Inspekcji Sanitarnej trwają przygotowania do zwolnień pracowników od 10 do 20%. Główny Inspektor Sanitarny zapewnił, że walczy o każde miejsce pracy.
W dobrej kondycji finansowej są stacje graniczne, ponieważ ich organem założycielskim jest GIS. Natomiast wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne są w bardzo trudnej sytuacji – organem założycielskim jest wojewoda, nadzór merytoryczny sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. Taka sytuacja trwająca od stycznia 2010 roku doprowadziła do krytycznej sytuacji finansowej wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Odczuwamy brak „PANA” dbającego o finanse, realizację zadań, budżet i sprawy pracownicze. Główny Inspektor Sanitarny prowadzi intensywne działania i rozmowy z posłami, senatorami, stroną rządową o przywróceniu inspekcji sanitarnej w struktury Ministra Zdrowia. Mamy nadzieje, że nasze oczekiwanie spełnia się w roku 2011.
Ograniczenie badań laboratoryjnych, szczególnie w zakresie urzędowej kontroli żywności wynika z dyrektyw UE. Laboratoria maja być specjalistyczne, wykonujące pełny zakres badań np. w zakresie metali w żywności.
Ponadzakładaowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych nadal obowiązuje. Wojewodowie nie mają uprawnień do wypowiadania układu państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym (są takie działania). PUZP ma rangę ustawy, o czym nie wszyscy pamiętają.
Główny Inspektor Sanitarny zabiega o środki unijne, które będą wspierały działania Oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia. Ustalono, że reprezentatywne Związki Zawodowe będą poinformowane o kwotach przyznanych na ten cel z podziałem na poszczególne województwa.
Główny Inspektor Sanitarny (Minister Przemysław Biliński) prosił przedstawicieli reprezentatywnych Związków Zawodowych o informowanie GIS o wszystkich problemach pracowniczych i finansowych.
Pani Maria Klemczak - Dyrektor Biura Głównego Inspektora Sanitarnego – została wyznaczona do współpracy ze Związkami Zawodowymi (to był postulat związkowy z imiennym wskazaniem osoby).
Przewodnicząca Sekcji Krajowej
Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych
Elżbieta Pisarczyk