W dniu wczorajszym partnerzy społeczni (z wyjątkiem „Lewiatana”-p.Bochniarz) przyjęli wspólne krytyczne stanowisko dotyczące rządowego projektu ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Treść stanowiska zamieszczamy poniżej – teraz czekamy na decyzję resortu – kiedy (jeśli w ogóle) projekt trafi do Sejmu.
8-9 czerwca przypadł pierwszy dyżur Sekretariatu Ochrony Zdrowia przy grobie Błogosławionego Księdza Jerzego. Pierwszą jakże zaszczytną służbę przy grobie Męczennika pełnili związkowcy z mazowieckiej służby zdrowia. Zapraszamy wszystkich chętnych w następnych miesiącach. Kontakt - w biurze Rady SOZ
pokaż więcej
Dziękujemy za liczny udział w pikietach „Zdrowie nie jest towarem, szpital to nie fabryka” – to najczęściej pojawiające się hasła na wczorajszych protestach. Nie zabrakło też postulatów zwiększenia finansowania systemu służby zdrowia, który boleśnie odczuwa skutki kryzysu ekonomicznego i drożyzny która pustoszy nasze portfele. Nie zabrakło na pikietach pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej wobec których rząd nie dotrzymuje zawartych porozumień i niszczy strukturę tej I pokaż więcej
Oprócz postulatów Komisji Krajowej przypomnijmy rządzącym o:
-niedofinansowaniu służby zdrowia
-braku zgody na powszechną pokaż więcej
TEŚCIA
składają
Przewodnicząca oraz Członkowie Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia
pokaż więcej- Chcemy zwrócić uwagę na to, że niepokoją nas zapisy ustawy - mówi Jerzy Wielgus, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Nie organizujemy dużej, głośnej manifestacji. W pikiecie weźmie udział kilkaset osób, które swą milczącą obecnością pokażą sędziom Trybunału, że rozwiązania zawarte w tej ustawie są niezgodne z prawem i szkodliwe dla Polski.
Przyjęta przez Sejm na początku grudnia ustawa zakłada zwolnienie w latach 2011-2013 w ramach oszczędności budżetowych 10 proc. pracowników administracji. Przepisy miałyby wejść w życie 1 lutego 2011 roku. Ustawę do TK skierował Prezydent RP Bronisław Komorowski. Apelowała o to „Solidarność”.
Związek wielokrotnie zwracał uwagę na szkodliwość ustawy. W przygotowanej na zlecenie NSZZ „S” opinii prawnej eksperci z Katedry Prawa Pracy z Uniwersytetu Gdańskiego wskazali, że ustawa nie bierze pod uwagę ani faktycznych potrzeb administracji związanych z obsługą obywateli i instytucji państwowych, ani skutków społecznych związanych ze wzrostem bezrobocia. Zwolnienie dużej liczby pracowników być może chwilowo wpłynie korzystnie na budżet państwa. Jednak w dłuższej perspektywie może być odwrotnie, ponieważ trzeba będzie się liczyć się z kosztami przewlekłości postępowania lub kosztami decyzji niepodjętych w odpowiednim czasie.
Między innymi te argumenty zawierał apel Piotra Dudy skierowany do Bronisława Komorowskiego. Szef związku uwagę również i na niezgodność ustawy z Konstytucją RP i zasadą sprawiedliwości społecznej. Podkreślał, że nie do przyjęcia są rozwiązania powodujące złamanie zasady współdziałania ze związkami zawodowymi i naruszające przyjętą przez Polskę konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy.
- Ustawa nie zawiera kryteriów oceny pracy pracowników ani sposobu badania efektywności pracy. Na jakiej podstawie ludzie będą zwalniani? Nie wyrażamy zgody na takie chaotyczne przepisy – podkreśla Jerzy Wielgus.
Wtorkowy protest przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego (Warszawa, Al. Szucha 12a) odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 11.00. Związkowców z Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” wesprą koledzy z Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „S” oraz przedstawiciele sekretariatów Ochrony Zdrowia, Rolnictwa oraz Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych.
Reprezentacja Solidarności Służby Zdrowia z Przewodniczącą weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych w Watykanie. W modlitwie polecać będziemy naszą Ojczyznę, wszystkich którzy w Kraju i na całym świecie przeżywać będą wyniesienie Jana Pawła Wielkiego do Chwały Ołtarzy. Niech Błogosławieni Patroni pokaż więcej