Bohaterskich Powstańców Warszawy uczcijmy w całej Polsce minutą pamięci o godzinie 17.00.
W nawiązaniu do prac związanych z projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych i poświęconych temu tematowi posiedzeniom Zespołów Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych publikujemy pismo Ministerstwa Zdrowia
Temat posiedzenia: informacja Rządu o działaniach związanych z wprowadzeniem ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (referował? Minister Jakub Szulc, a miała referować Minister Ewa Kopacz).
Referowanie, to przeczytanie pisma Ministerstwa Zdrowia adresowanego do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia (kserokopię pisma sekcje krajowe otrzymają w dniu 14 lipca ).
Zadawane pytania i udzielane odpowiedzi przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia:
Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pracownicy pogotowia ratunkowego zostaną pozbawieni dodatków za pracę w godzinach nocnych i nadliczbowych. Zdaniem Ministra Szulca nieliczne pogotowia ratunkowe powinny jak najszybciej zmienić nazwę na ratownictwo medyczne, wówczas nie będzie kłopotu z dodatkami do wynagrodzenia.
W ustawie niejasne zapisy o rejestracji, rejestr daje osobowość prawną. Minister Szulc uważa, że sami (posłowie opozycji) mnożą problemy. Według orzeczenia SN osobowość prawną traci się gdy ustawa jest niekonstytucyjna, ustawa o działalności leczniczej jest konstytucyjna.
Czy Ministerstwo Zdrowia jest w posiadaniu mapy szpitali przekształconych. Odpowiedź – nie ma takiej mapy. Przekształcenia są dobrowolne a nie przymusowe. W tym roku rozpatrzono pozytywnie 9 wniosków z 18 złożonych. Niezgodne z prawda jest twierdzenie posłów opozycji, ze szpitale wojewódzkie zadłużają się. Globalnie w roku 2011 zadłużenie szpitali jest mniejsze o około 3% w porównaniu do roku ubiegłego.
Przewodniczący Piecha – w jakim terminie zostaną wydane rozporządzenia wykonawcze, ponieważ na cztery, które powinny obowiązywać od 1 lipca 2011 r. nie zostało wydane ani jedno. Minister Szulc nie podał terminu, dwa prawdopodobnie do końca przyszłego tygodnia, natomiast dwa w nieokreślonej przyszłości (są w uzgodnieniach zewnętrznych).
Brak rozporządzeń wykonawczych może stanowić problem z zatrudnieniem nowych pracowników. Ministerstwo Zdrowia, uważa, ze nie ma takiego kłopotu, nie było takich zgłoszeń. Zatrudnieni pracownicy otrzymują wynagrodzenie według zawartej umowy o pracę. Dodatki do wynagrodzenia naliczane są od wynagrodzenia zasadniczego.
Na informację, że prawnicy różnie interpretują zapisy ustawy o działalności leczniczej otrzymaliśmy odpowiedź, że to ich problem.
Poseł Balicki podsumował – ustawa o działalności leczniczej wymaga szybkiej nowelizacji, ustawy czyszczącej.
Prawdę mówiąc nic nowego nie wniosło to posiedzenie z tematów nas interesujących. Osobiście mogę po raz kolejny potwierdzić pełną arogancję ze strony decydentów i brak szacunku dla zaproszonych gości i posłów opozycji. Dyskusja merytoryczna zerowa.
Elżbieta Pisarczyk – sekretarz SOZ
Ponad tysiąc podpisów pod inicjatywami obywatelskimi – projektem ustawy o płacy minimalnej, oraz za przeprowadzenie referendów w sprawie prywatyzacji szpitali oraz przeciwko podwyżkom w Warszawie zebrali wczoraj związkowcy i sympatycy „Solidarności” Służby Zdrowia w punkcie pod Warszawskim Szpitalem Praskim. Swoje podpisy złożyli m.in. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński – Sekretarz PiS. Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy poświęc pokaż więcej
Koleżanki i Koledzy
Poniżej publikujemy listy posła Stanisława Szweda oraz Przewodniczącego KK Piotra Dudy w sprawie, która od wielu lat jest dla nas szczególnie ważna.
Solidarność jest przeciwna prywatyzacji szpitali, wielokrotnie dawaliśmy temu dowód, dziś możemy to uczynić przez aktywne włączenie się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o pokaż więcej
Od początku roku pracownicy Sanepidów zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” informują premiera Donalda Tuska i ministerstwo finansów o trudnej sytuacji finansowej stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju.
– Zagrożenie związane z obecnością bakterii e.coli w żywności pokazuje jak potrzebne są pokaż więcej