logo
top

Dziś mija I rocznica śmierci Pana Profesora Zbigniewa Religi
2010-03-08

 Przedstawiciele obradującej w Warszawie Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia złożyli na Jego grobie kwiaty.



Dziękujemy Profesorze za Twoje pracowite, pełne poświęcenia chorym życie.


Za każde uratowane i bijące – dziś szczególnie dla Ciebie – serce.

pokaż więcej


Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia była gościem panelu o zdrowiu Kongresu PiS
2010-03-08
 

Człowiek powinien być zawsze w centrum podejmowanych działań naprawczych a zastosowane rozwiązania organizacyjne opieki zdrowotnej – niezależne od przyjętych systemów finansowania – muszą uwzględniać, że zdrowie jako sfera chroniona nigdy w pełni nie może podlegać regułom gry rynkowej.


Pełny tekst wystąpienia Przewodniczącej Sekretariatu Ochrony Zdrowia przed panelem dyskusyjnym o zdrowiu zamieszczamy poniżej.


Szanowni Państwo


Bardzo serdecznie dziękuje za zaproszenie i za możliwość zabrania głosu, tuż przed tak ważnym dla nas wszystkich panelem dyskusyjnym o bezpieczeństwie zdrowotnym Polaków.


Dziękuję w imieniu Solidarności, która w tym roku obchodzi jubileusz swojego XXX-lecia i cieszę się, więcej, jestem dumna, że wielu z tu obecnych na tej sali – to moi byli lub nadal obecni Koledzy, Członkowie naszego Związku.


Być może stąd ta łącząca nas wrażliwość społeczna, to zrozumienie Papieskiego przesłania że „Solidarność to jeden i drugi – a nigdy jeden przeciw drugiemu”.


To przekonanie że człowiek, jego potrzeby, a zwłaszcza bezpieczeństwo zdrowotne muszą pozostawiać zawsze najważniejsze we wszystkich procesach społecznych.


To nasza pewność, że warunkiem skuteczności procesów zmian zawsze winno być zachowanie równowagi między układem ekonomicznym i społecznym.


Zastosowane rozwiązania organizacyjne opieki zdrowotnej – niezależnie od przyjętych systemów finansowania – muszą uwzględniać, że zdrowie jako sfera chroniona nigdy w pełni nie może podlegać regułom gry rynkowej.


Pacjent nie może być ofiarą bezdusznych katalogów, rejestrów i punktów.


O jego skutecznym leczeniu nie może decydować zysk lub strata finansowa dla szpitala, wynikające z podjętej terapii.


Władze publiczne nie mogą się uchylać od pełnienia konstytucyjnych obowiązków i muszą skutecznie organizować i monitorować opiekę zdrowotną.


W stanie zagrożenia i zdrowia i życia każdy z nas musi wiedzieć gdzie udzielona mu będzie pomoc.


Na bezpieczeństwie zdrowotnym Polaków nie wolno szukać oszczędności, szczególnie w czasach kryzysu, bo i tak jego skutki odbijają się dramatycznie na zdrowiu fizycznym i psychicznym naszego społeczeństwa.


Nie ma zgody „S” na postępującą i świadomą degradację publicznej służby zdrowia, na przerzucanie odpowiedzialności za kondycję finansową i bieżące funkcjonowanie szpitali na ich dyrektorów oraz samorządy lokalne- bez przekazania stosownych środków.


Mówimy twardo „nie” kreowaniu i podsycaniu antagonizmów pomiędzy świadczeniodawcami i płatnikiem, pacjentami i pracownikami. Nie godzimy się na wewnętrzne konfliktowanie środowiska medycznego w myśl zasady divide et impera.


Gigantyczne rozwarstwienie płacowe będące wynikiem braku uregulowań systemowych i powszechnie obowiązującym w szpitalach „prawem dżungli” potęguje rozgoryczenie i pogłębia zniechęcenie do zawodu.


Zamiast sprawnie funkcjonującego zespołu naczyń połączonych szpital jest areną dramatycznych konfliktów w których pacjent staje się niejednokrotnie zakładnikiem.


To gorzka konstatacja w roku jubileuszu, ale w Polsce nie dba się o personel medyczny, o jego właściwe kształcenie i możliwość awansu społeczno – zawodowego, o możliwość samorealizacji we własnym kraju.


Szanowni Państwo


Życzę wam – i sobie – aby ta dyskusja o naprawie systemu opieki zdrowotnej, która za chwilę podejmiecie – przyniosła oczekiwane rezultaty. Abyście wszystkie dobre dla Polski plany zdążyli zrealizować zanim wszystkiego nie zniszczy niewidzialna ręka rynku.


Życzę aby w centrum Waszych działań – tak jak w życiu prof. Zbigniewa Religi (którego I rocznica śmierci jutro mija) – był zawsze usytuowany człowiek.


 Chory oczekujący na szybką i skuteczną pomoc ale i zwyczajną ludzką życzliwość.


A także dobrze wykształcony i sprawiedliwie nagradzany pracownik.



Polacy mówią „nie” odpłatnej służbie zdrowia
2010-03-04
 

59 procent Polaków uważa, że wprowadzenie częściowej odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia to zły pomysł, nawet jeśli miałoby to usprawnić jej funkcjonowanie – wynika z najnowszego sondażu CBOS.


Spośród ankietowanych pozytywnie oceniających częściową odpłatność jedynie co szósty (16 procent) chętnie opłacałby część wydatków związanych z leczeniem, natomiast 22 proc. b pokaż więcej



Komunikat po posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia i Samorządu Terytorialnego
2010-03-04
 

W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia i Samorządu Terytorialnego na którym odbyło się pierwsze czytanie zmian zgłoszonych przez rząd (w czerwcu 2009) do ustawy o zoz w druku 2138 (ustawa o zoz). (pobierz: http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2138) Przedstawiciele strony społecznej w trakcie dyskusji wspólnie oprotestowali pomysł uchylenia pokaż więcej



Wracamy do rozmów o wynagrodzeniach pracowniczych
2010-02-25

Obradujący w dniu dzisiejszym Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia uznał za konieczny powrót do rozmów na temat wynagrodzeń pracowniczych i standardów zatrudnienia w polskiej służbie zdrowia. 15.03.2010 roku odbędzie się w Ministerstwie Zdrowia posiedzenie Zespołu, który wróci do propozycji i ustaleń rozpoczętych podczas poprzedniej kadencji parlamentarnej m.in w trakcie prac Zespołu Międzyresortowego. Ustalenia wówczas pokaż więcej



Pomóżmy naszym Kolegom
2010-01-27
 

Przyłączając się do apelu Kolegów z Zarządu Regionu Częstochowa zwracamy się o pomoc dla Państwa Romulewiczów, którzy stracili cały swój dobytek w wyniku pożaru.


Bliższe informacje na stronie:


http://www.solidarnosc.czest.pl/

pokaż więcej


Uzdrowić system ochrony zdrowia
2010-01-25
 

Poniżej zamieszczamy link do artykułu, który ukazał się w Rzeczpospolitej:


http://www.rp.pl/artykul/424403.html

pokaż więcej


W Kutnie jeszcze smutniej ?
2010-01-21
Dyrektor Szpitala w Kutnie łamie wszelkie zasady dialogu społecznego.

W imieniu Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia Przewodnicząca występuje o interwencję do Starosty w Kutnie.


Pismo poniżej:


                               &n pokaż więcej



Poniżej zamieszczamy Stanowisko Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Ziemia Sandomierska
2010-01-18
Stanowisko

Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ ”Solidarność” Region Ziemia Sandomierska w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia


Regionalna Sekcja Służby Zdrowia NSZZ ”Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska Zdecydowanie protestuje wobec pogarszającej się sytuacji pokaż więcej



.
2010-01-15
 Sekcja Krajowa Służby Zdrowia w pełni solidaryzuje się i popiera działania Samorządowców, Dyrektorów i Pracowników Podkarpackich Szpitali. Odmawiają oni podpisania niekorzystnych dla siebie aneksów na rok 2010.


Wczoraj przed odziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie odbyła się pikieta o zagwarantowanie środków na leczenie pacjentów.


Udział w pikiecie wzięło ponad 200 osób z wszystkich grup pokaż więcej




Plakat



Kalendarz

Listopad 2024
PnWtSrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
bottom