http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=7&artnr= pokaż więcej
(10.06) Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża podziękowanie tysiącom członków NSZZ „Solidarność”, którzy wzięli udział w uroczystościach beatyfikacyjnych księdza Jerzego Popiełuszki.
W przyjętym podczas ostatniego posiedzenia stanowisku, prezydium w sposób szczególny dziękuje pocztom sztandarowym z kilkuset organizacji związkowych z całego kraju.
"Przyjechaliśmy do Warszawy z całego kraju podziękować naszemu błogosławionemu pokaż więcej
Uczestnictwem we Mszy Świętej na Placu Piłsudskiego Służba Zdrowia podziękowała za wyniesienie do Chwały Ołtar pokaż więcej
Członkowie Komisji Krajowej oraz Przedstawiciele Służby Zdrowia Regionu Mazowsze oddali hołd Prezydenckiej Parze.
Przewodnicząca złożyła w imieniu Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia kwiaty przy trumnie Prezydenta oraz wpisała się do Księgi Pamiątkowej.
Do czasu pogrzebu przy tr pokaż więcej
W Katyńskim lesie
puste krzesła krzyczą
i krzyk ich niemy
całą Polskę rani.
Panie Prezydencie
Twój Naród w bólu
Głosuje zniczami ….
Tomasz Wasilczuk
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego
i Jego Małżonkę
Marię Kaczyńską
Pokładajmy nadzieję i ufność w Bożym Miłosierdziu.
Maria Ochman
oraz Członkowie Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność
W katastrofie rządowego samolotu zginął Prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W symbolicznym miejscu i w symbolicznym czasie – w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Razem z nim na pokładzie samolotu było kilkadziesiąt osób – wiele znaczących osób polskiego życia publicznego, obsługa samolotu, oficerowie Biura Ochrony Rządu.
< pokaż więcej
Warszawa, 7 kwietnia 2010 r.
Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze !
,,Zdrowie i życie ludzkie jest największą wartością” – to istotne i ważne słowa, powtarzane w różnych sytuacjach przez polityków, decydentów, osoby publiczne. Warto w tym miejscu przytoczyć kilka innych, równie ważnych słów wypowiadanych przez Premiera Polskiego Rządu, głównie podczas expose w Sejmie 23 listopada 2007 r. oraz w ciągu ostatnich 2 lat:
,,(...) Naprawa tego systemu będzie jednym z absolutnie pierwszoplanowych zadań rządu (…)”,
,,(...) Pracownicy ochrony zdrowia doczekają się wreszcie godziwych wynagrodzeń. Obok sprawności całego systemu godziwe wynagrodzenia w ochronie zdrowia będą naszym priorytetem (...)”,
,,(...) Wszyscy z niepokojem obserwujemy lukę pokoleniową w tych zawodach (…)” /przyp. medycznych/,
,,(…) Chcemy zdobyć akceptację wszystkich środowisk dla kierunku zmian (...)”
Słowa te miały wielkie znaczenie dla obywateli.
Warto więc dziś postawić pytanie: czy żyjemy w Kraju, w którym konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i gwarancje państwa do zapewnienia swoim obywatelom równego i powszechnego dostępu do opieki medycznej jest przestrzegane
i realizowane ? Czy obietnice koalicyjnego rządu PO – PSL, zapisane także w ,,Deklaracji koalicyjnej”, nie zostały zapomniane ?
Ostatnie miesiące i lata niestety, nie dają pozytywnej odpowiedzi na to pytanie.
Skutki kryzysu ekonomicznego nie ominęły również polskiej opieki zdrowotnej. Po kilku latach wzrostu nakładów finansowych ze środków publicznych na ochronę zdrowia wynikających ze wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji materialnej obywateli - nastąpiło załamanie finansowania opieki zdrowotnej. Braki w spływie składki zdrowotnej pochłonęły wszystkie rezerwy finansowe systemu zabezpieczając jedynie bieżące płatności. Przypominamy w tym miejscu, że jedną z obietnic Pana rządu było podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne bez dodatkowych obciążeń obywateli. Polska ze swoim poziomem nakładów przeznaczanych na ochronę zdrowia ze środków publicznych pozostaje nadal na jednym z niechlubnych ostatnich miejsc w Europie.
Dzisiejsza manifestacja środowisk związkowych, medycznych i organizacji pacjentów zorganizowana przez centrale związkowe - NSZZ ,,Solidarność"
i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - to wyraz naszej determinacji na brak dialogu z rządem w tak newralgicznym obszarze, jakim jest ochrona zdrowia.
Z przykrością stwierdzamy, że dialog społeczny z ministrem zdrowia
i premierem rządu PO-PSL w sprawach kluczowych dla pacjentów i pracowników nie istnieje. Dlatego, chcąc mówić o sprawach ważnych dla nas wszystkich - pozostaje nam wyjść wspólnie na ulice.
Panie Premierze,
Dzisiejszy, niezwykle symboliczny dzień – 7 kwietnia - obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia jest okazją do spojrzenia na sytuację polskiego pacjenta i pracownika ochrony zdrowia w kontekście obietnic składanych przez Pana Premiera w listopadzie 2007 r.
Sondaże opinii publicznej od dłuższego czasu pokazują, że niezadowolenie obywateli z opieki zdrowotnej w naszym kraju wciąż rośnie – obecnie co trzeci z nas odczuwa utrudnioną dostępność do lekarza czy placówki opieki zdrowotnej, nawet w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Większość Polaków nie zgadza się na traktowanie zdrowia jak towaru. Boimy się wzrastających wydatków na leki. Starzejemy się jako społeczeństwo, a wciąż brakuje rozwiązań systemowych w zakresie opieki długoterminowej czy zabezpieczenia świadczeń pielęgnacyjnych.
Powszechna prywatyzacja nie jest receptą na uzdrowienie systemu opieki zdrowotnej. Doświadczenia innych krajów jednoznacznie pokazują, że zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa najpełniej gwarantuje system publiczny z uzupełniającą jego ofertę sektorem usług prywatnych.
Niepokojące zjawiska występują także w obszarze spraw pracowniczych.
Pracownicy coraz dotkliwiej odczuwają brak gwarancji zatrudnienia, zwłaszcza w procesie przekształceń własnościowych placówek ochrony zdrowia. Wzrost płac na przestrzeni kilku ostatnich lat został głównie skonsumowany przez część środowiska medycznego. Bulwersuje narastające rozwarstwienie płacowe pomiędzy różnymi grupami zawodowymi oraz wewnątrz tych grup i pojawiające się na tym tle konflikty płacowe. Obserwujemy coraz wyraźniej deficyt kadr w wielu znaczących specjalnościach medycznych. Standardem staje się wymuszanie na pracownikach zmiany umów o pracę na inne formy umów cywilnoprawnych, a zwłaszcza samozatrudnienie. Od dłuższego czasu rząd forsuje wykreślenie obowiązujących przepisów gwarantujących wzrost wynagrodzeń pracownikom zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Oceniając dzisiejszą sytuację na próżno szukać realizacji jakiejkolwiek z obietnic z Pana expose.
Wbrew Pana zapewnieniom naprawa systemu, niestety nie jest jednym z ,,(…) absolutnie pierwszoplanowych zadań rządu”.
Przekazując na ręce Pana Premiera niniejszą Petycję – w imieniu środowiska pracowniczego oraz działając na rzecz pacjentów oczekujemy:
• dyskusji o sprawach ochrony zdrowia ponad podziałami politycznymi,
• prowadzenia konstruktywnego i rzetelnego dialogu społecznego ze środowiskiem związkowym i samorządowym,
• znaczącego zwiększania nakładów finansowych przeznaczanych na ochronę zdrowia,
• systemowego rozwiązania problemu zadłużenia szpitali publicznych,
• przygotowania założeń bądź projektu ustawowej regulacji systemowej dotyczącej zasad zatrudnienia i wynagradzania wszystkich pracowników publicznej ochrony zdrowia,
• rzeczywistego uszczelnienia systemu finansowania opieki zdrowotnej,
• monitorowania gospodarki lekowej w oparciu o gwarancje państwa,
• oszacowania potrzeb kadrowych systemu na okres co najmniej 20 lat,
• zorganizowania systemu opieki długoterminowej w sposób, który umożliwi do niej powszechny dostęp osobom potrzebującym,
• przestrzegania praw pacjenta i edukacji społeczeństwa w tym zakresie,
Liczymy, że problemy ochrony zdrowia, jej pracowników i pacjentów - znajdą należne priorytetowe miejsce w ramach prac rządowych.
Z poważaniem
Przewodniczący
NSZZ ,,Solidarność"
JANUSZ ŚNIADEK
Przewodniczący
OPZZ
JAN GUZ
Przewodnicząca
Sekretariatu Ochrony Zdrowia
NSZZ ,,Solidarność"
MARIA JOLANTA OCHMAN
Przewodnicząca
Rady Branży OPZZ
Federacji ZZ Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
URSZULA MICHALSKA
Prezes
Stowarzyszenia Primum Non Nocere
ADAM SANDAUER