Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” - czytaj

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji - czytaj

Konferencja EPSU

Konferencja EPSU - czytaj

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia - czytaj

Pierwsze  po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia

Pierwsze po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia - czytaj

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia - czytaj

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - czytaj

Cześć i Chwała Bohaterom

Cześć i Chwała Bohaterom - czytaj

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie - czytaj

2023-04-14 14:15Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”

28 marca br. w Warszawie odbył się Konwent przewodniczących Regionalnych Sekretariatów Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność" z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych służby zdrowia z Mazowsza. Spotkanie było poświęcone ocenie realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników Służby Zdrowia z 2017 roku (ostatnia nowelizacja 2022 r.).

Gośćmi Konwentu byli: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Filip Nowak – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, dr. Roman Topór-Mądry – prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Jakub Bydłoń – dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia oraz Arkadiusz Kosowski – dyrektor Departamentu NFZ ds. Służb Mundurowych.

Przypomnijmy, że Ustawa obejmuje osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach leczniczych. Zgodnie z przyjętymi szacunkami, dotyczy ona blisko 500 tys. osób. Określa najniższe gwarantowane prawem wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla medycznych i niemedycznych pracowników działalności podstawowej. Ustawa gwarantuje co roku od 1 lipca wzrost wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym w ochronie zdrowia. Wysokość podwyżek jest uzależniona od wysokości krajowego średniego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Tak w 2023 roku te podwyżki będą wynosić od około 450 zł do blisko 1000 zł

Szereg wątpliwości u związkowców obudził sposób włączenia kwoty podwyżek do wyceny świadczenia usług. Roman Topór-Mądry – prezes AOTMiT wyjaśnił, że obecne są zbierane dane od podmiotów medycznych. Dyrektorzy muszą podać wysokość wynagrodzenia w poszczególnych grupach zawodowych nie objętych taryfikatorem załączonym do Ustawy.

Natomiast Prezes NFZ zapewnił, że środki na wzrost wynagrodzeń są. Powiedział również, że jest przygotowywane rozporządzenie, które określi ścieżkę pomocy placówkom, które nie wykonały ryczałtu.

Podsumowując obrady Konwentu Mariola Ochman – Przewodnicząca Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność” uznała spotkanie za bardzo udane. – Mieliśmy okazję wyjaśnić wiele wątpliwości i przekłamań, które często padają ze strony zarządzających placówkami bezpośrednio u strony rządowej. Natomiast przedstawiona prezentacja zilustrowała jak dynamicznie w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosło wynagrodzenie pracowników opieki zdrowotnej  – powiedziała Przewodnicząca.

– Bez wątpienia Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu to historyczny krok w ochronie zdrowia, który śmiało można uważać za jeden z największych sukcesów NSZZ „Solidarność” w mijającej kadencji – dodała.

Źródło: Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność” – NSZZ Solidarność Region Mazowsze (solidarnosc.mazowsze.pl)