Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2018-07-25 15:11Rząd zaakceptował zmiany w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przedstawiony przez ministra zdrowia.
Decyzja Rady Ministrów przecina spór między resortami zdrowia i finansów, który dotyczył m.in. tego, którzy pracownicy zostaną ostatecznie objęci gwarancjami płacy minimalnej. Ministerstwo Finansów na końcowym etapie prac nad projektem proponowało nawet, by ustawa enumeratywnie wyliczała zawody niemedyczne (działalności podstawowej), których przepisy o wynagrodzeniu minimalnym będą dotyczyć. Ministerstwo Zdrowia było temu przeciwne.
Przyspieszenie prac nad projektem może zaskakiwać, bo w ubiegÅ‚ym tygodniu Sejm przed przerwÄ… wakacyjnÄ… zebraÅ‚ siÄ™ po raz ostatni (kolejne posiedzenie wyznaczono na 11 wrzeÅ›nia). Projekt mógÅ‚ wiÄ™c być jeszcze „docierany” w uzgodnieniach miÄ™dzyresortowych, jednak stanÄ…Å‚ na rzÄ…dzie. Być może dlatego, że już w czwartek minister zdrowia ma siÄ™ spotkać z partnerami spoÅ‚ecznymi z Rady Dialogu SpoÅ‚ecznego (zaplanowano posiedzenie ZespoÅ‚u Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia), którzy bÄ™dÄ… go pytać o zawarte 9 lipca porozumienie z pielÄ™gniarkami i poÅ‚ożnymi. Zdaniem wiÄ™kszoÅ›ci partnerów spoÅ‚ecznych – tym najwiÄ™kszych central zwiÄ…zkowych – porozumienie zÅ‚amaÅ‚o zasady dialogu spoÅ‚ecznego. „Solidarność” rozważa nawet ogólnopolskÄ… akcjÄ™ protestacyjnÄ…. JednoczeÅ›nie to wÅ‚aÅ›nie „Solidarność” najbardziej naciskaÅ‚a rok temu na uchwalenie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, później na jej zmianÄ™.
Problem w tym, że projekt ustawy przyjÄ™ty przez rzÄ…d w niewielkim tylko stopniu realizuje postulaty „SolidarnoÅ›ci” (i innych organizacji skupiajÄ…cych pracowników).
Po pierwsze, nowelizacja wprowadza gwarantowanÄ… najniższÄ… pÅ‚acÄ™ zasadniczÄ… dla niemedycznych pracowników dziaÅ‚alnoÅ›ci podstawowej (np. dyspozytorów medycznych, opiekunów medycznych, sanitariuszy szpitalnych, sekretarek medycznych). „DziÄ™ki temu zniwelowano różnice w sytuacji prawnej tej grupy pracowników i pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych” – gÅ‚osi komunikat rzÄ…du. Jednak gwarantowana najniższa pÅ‚aca jest rzeczywiÅ›cie… minimalna. RzÄ…d zaoferowaÅ‚ pracownikom dziaÅ‚alnoÅ›ci podstawowej współczynnik pracy w wysokoÅ›ci 0,53. „Najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla tej grupy zawodowej od koÅ„ca 2021 r. nie bÄ™dzie mogÅ‚o być niższe niż 2664 zÅ‚ brutto, przy czym tryb dochodzenia do tego poziomu wynagrodzenia zasadniczego bÄ™dzie jednakowy jak dla pozostaÅ‚ych pracowników objÄ™tych zakresem ustawy. Ponieważ sÄ… to wynagrodzenia zasadnicze – i dopiero od nich bÄ™dÄ… liczone dodatki do pensji. RozwiÄ…zanie to jest korzystniejsze niż powszechne przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracÄ™” – czytamy w komunikacie rzÄ…du. Nie da siÄ™ jednak ukryć, że kwota brutto, jaka pada w komunikacie, odnosi siÄ™ do 2021 roku. ZaÅ› tej chwili wskaźnik 0,53 nie gwarantuje osiÄ…gniÄ™cia nawet powszechnie obowiÄ…zujÄ…cej pÅ‚acy minimalnej (0,53 liczone jest ciÄ…gle od zamrożonej kwoty 3900 zÅ‚ brutto).
W dodatku rzÄ…d nie speÅ‚niÅ‚ jednego z kluczowych postulatów „SolidarnoÅ›ci” – i ustawa nadal nie obejmuje wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych. Tego, jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia (i rzÄ…d) zrobić nie można, bo szczególna pÅ‚aca minimalna może być gwarantowana tylko osobom, które wykonujÄ… szczególny rodzaj pracy.
Nowelizacja przewiduje także przeniesienie pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia magisterskiego, ale nie mających specjalizacji, do wyższej grupy zawodowej (obecnie są tam tylko pielęgniarki i położne ze specjalizacją), czyli z grupy ze współczynnikiem 0,64 do grupy 0,73.
Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia, ale wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej oraz pielęgniarek i położnych, zatrudnionych na stanowiskach, na których wymagane jest wykształcenie magisterskie wzrosną już od 1 lipca 2018 roku.
Źródło:http://www.medexpress.pl/rzad-zaakceptowal-zmiany-w-ustawie-o-wynagrodzeniu-minimalnym/71144