Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” - czytaj

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji - czytaj

Konferencja EPSU

Konferencja EPSU - czytaj

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia - czytaj

Pierwsze  po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia

Pierwsze po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia - czytaj

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia - czytaj

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - czytaj

Cześć i Chwała Bohaterom

Cześć i Chwała Bohaterom - czytaj

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie - czytaj

2017-09-11 10:20Nowa „Karta Pracownika Służby Zdrowia”

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski z udziaÅ‚em PrzewodniczÄ…cego KEP abp StanisÅ‚awa GÄ…deckiego oraz abp Henryka Hosera i bp Stefana Regmunta i licznie zgromadzonych przedstawicieli Å›rodowiska medycznego odbyÅ‚a siÄ™ prezentacja polskiego wydania „Karty Pracownika SÅ‚użby Zdrowia”.

Pierwsza edycja „Karty” miaÅ‚a miejsce w 1994 roku, w jÄ™zyku polskim ukazaÅ‚a siÄ™ w roku 1995.

Jest to swoisty przewodnik duchowy i etyczny dla pracowników służby zdrowia, który ma za zadanie budowę moralnych norm w relacjach pacjent-pracownik służby zdrowia, relacji, które we współczesnym świecie zostały odhumanizowane.

To kompendium spojrzenia na posÅ‚ugÄ™ medyków poprzez SpoÅ‚ecznÄ… NaukÄ™ KoÅ›cioÅ‚a ma uczynić nas „ Å›wiadomymi kustoszami życia i jego opiekunami a nie być jedynie zimnymi, choć czÄ™sto wysoko wykwalifikowanymi rzemieÅ›lnikami” (o. prof. dr hab. Maurizio Faggioni, przedstawiciel WatykaÅ„skiej Dykasterii Zdrowia).

Przedstawiciele Episkopatu, w tym lekarz (abp Hoser) i psycholog (bp Regmunt) wskazywali na konieczność obrony natury ludzkiej w dobie posthumanizmu.

Abp Stanisław Gądecki w swoim wystąpieniu mocno zaakcentował fakt iż w obecnych czasach już u młodych adeptów medycznych występuje prymat ekonomii nad etyka zawodową.

W trakcie dyskusji przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia, która jest członkiem Zespołu KEP ds duszpasterstwa służby zdrowia, wskazała iż na rządzących spoczywa odpowiedzialność takiego zorganizowania systemu opieki zdrowotnej, który stwarzać będzie godne warunki pracy i płacy dla medyków.

W „Karcie” jest wyraźne odniesienie do rzÄ…dzÄ…cych – przewodniczÄ…ca zaapelowaÅ‚a aby również decydenci polityczni zapoznali siÄ™ z treÅ›ciÄ… tej niezwykle potrzebnej lektury.

PrzewodniczÄ…ca zwróciÅ‚a również uwagÄ™ iż WatykaÅ„ska Dykasteria Zdrowia (odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia), której przez wiele lat przewodniczyÅ‚ zmarÅ‚y niedawno Å›p abp Zbigniew Zimowski, wskazuje mocno iż Å›rodowisko medyczne to WSZYSCY, bez wyjÄ…tku pracujÄ…cy przy osobach chorych. Nie rozróżnia pracowników na „medycznych” i „niemedycznych” - każdy ma swoje zadanie i odpowiedzialność w niesieniu pomocy ludziom cierpiÄ…cym.

„Karta Pracownika SÅ‚użby Zdrowia” to dokument rehumanizacji medycyny, który wskazuje na wÅ‚aÅ›ciwe relacje pacjent-pracownik sÅ‚użby zdrowia – w relacjach etycznych a nie ekonomicznych.

Lektura obowiÄ…zkowa !!!