Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” - czytaj

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji - czytaj

Konferencja EPSU

Konferencja EPSU - czytaj

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia - czytaj

Pierwsze  po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia

Pierwsze po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia - czytaj

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia - czytaj

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - czytaj

Cześć i Chwała Bohaterom

Cześć i Chwała Bohaterom - czytaj

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie

Obrady KSOZ i KSSZ w Częstochowie - czytaj

2017-06-29 13:30Salowa bez minimum

SENAT

„Solidarność” nie poprze rzÄ…dowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
– Ustawa w takim ksztaÅ‚cie nie bÄ™dzie miaÅ‚a poparcia strony spoÅ‚ecznej, my siÄ™ pod niÄ… nie podpisujemy – deklaruje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Maria Ochman, przewodniczÄ…ca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”. I podkreÅ›la, że przede wszystkim nowe prawo nie uwzglÄ™dnia wszystkich pracowników sÅ‚użby zdrowia. Ten zarzut potwierdziÅ‚ siÄ™ podczas wczorajszych obrad Senatu.
– Celem ustawy nie jest ustalanie warunków wynagrodzenia za pracÄ™ w sposób taki, aby tworzyć tzw. siatkÄ™ pÅ‚ac, ale ustalenie najniższych wynagrodzeÅ„ zasadniczych, a wiÄ™c minimalnego poziomu, poniżej którego pracodawca nie może ustalać wynagrodzenia zasadniczego – referowaÅ‚ senator Waldemar Kraska (PiS). ZaznaczyÅ‚, że projektowane zmiany przyczyniÄ… siÄ™ do zwiÄ™kszenia zainteresowania ksztaÅ‚cenia w zawodach medycznych oraz zachÄ™cÄ… już zatrudnionych pracowników do podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych. – Tym samym zwiÄ™kszy siÄ™ dostÄ™pność do Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych, a wiÄ™c i bezpieczeÅ„stwo pacjentów – przekonywaÅ‚ Kraska.

Stawki wynagrodzeń

WedÅ‚ug resortu zdrowia, ustawa ma zniwelować dysproporcje w wynagradzaniu pracowników medycznych. Minimalne wynagrodzenie bruto lekarzy specjalistów II stopnia bÄ™dzie wynosiÅ‚o ok. 6,4 tys. zÅ‚, lekarzy z I stopniem – ok. 5,9 tys. zÅ‚, lekarza bez specjalizacji ok. 5,3 tys. zÅ‚, a stażysty – prawie 3,7 tys. zÅ‚. Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagnoÅ›ci laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wyksztaÅ‚ceniem majÄ… zarabiać minimum 5,3 tys. zÅ‚ (ze specjalizacjÄ…) lub 3,7 tys. zÅ‚ (bez specjalizacji). Także minimum 5,3 tys. zÅ‚ majÄ… zarabiać pielÄ™gniarki z wyższym wyksztaÅ‚ceniem i specjalizacjÄ…, a najniższe wynagrodzenie pielÄ™gniarek bez tytuÅ‚u magistra, ale ze specjalizacjÄ… bÄ™dzie wynosić 3,7 tys. zÅ‚, natomiast bez specjalizacji – 3,2 tys. zÅ‚. Takie same stawki przewidziano dla fizjoterapeutów i innych pracowników medycznych ze Å›rednim wyksztaÅ‚ceniem.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca, co oznacza, że Senat nie wprowadza do ustawy poprawek, aby natychmiast można było ją przekazać prezydentowi do podpisu.

Podwyżki nie dla wszystkich

Ustawa spowoduje, że wielu pracowników ochrony zdrowia otrzyma podwyżki, ale sceptycyzm zwiÄ…zków zawodowych i części senatorów wzbudziÅ‚o też nieuwzglÄ™dnienie w projekcie ustawy innych pracowników sektora medycznego, tych, którzy nie sprawujÄ… bezpoÅ›redniej opieki nad pacjentami. To salowe, sanitariusze, pracownicy sterylizatorni, laboratoriów, administracji czy konserwatorzy urzÄ…dzeÅ„ medycznych. ObjÄ™cia także tych pracowników nowymi regulacjami domaga siÄ™ „Solidarność”. – Takie rozwiÄ…zanie niesie jednak bardzo duże skutki finansowe dla budżetu paÅ„stwa, oczekiwania strony spoÅ‚ecznej byÅ‚y za wysokie. Obecny rzÄ…d nie jest w stanie ich speÅ‚nić – usprawiedliwiaÅ‚a siÄ™ wiceminister Szczurek-Å»elazko, zapewniajÄ…c przy tym, że Å›rodki na podwyżki dla grup zawodowych okreÅ›lonych ustawÄ… w budżecie paÅ„stwa sÄ… zabezpieczone.
Te tÅ‚umaczenia nie przekonaÅ‚y wielu senatorów, głównie tych z opozycji. – RozwiÄ…zania przyjÄ™te w ustawie podzielÄ… Å›rodowisko, wiemy, że Å›wietny chirurg zrobi Å›wietnÄ… operacjÄ™. Ale jeżeli salowa nie posprzÄ…ta dobrze bloku operacyjnego, to rany chorego nie bÄ™dÄ… siÄ™ dobrze goiÅ‚y. Co siÄ™ bÄ™dzie dziaÅ‚o w szpitalach, jeÅ›li część personelu dowie siÄ™, że ma podwyżki, a pozostali, że ich nie majÄ…? BÄ™dzie to katastrofa – mówiÅ‚ senator Tomasz Grodzki (PO). – Wszyscy wiemy, że wydatki na ochronÄ™ zdrowia sÄ… zbyt maÅ‚e. Polska odstaje tu od innych krajów Unii Europejskiej. Ale trzeba spojrzeć na lata, kiedy rzÄ…dziÅ‚a poprzednia ekipa PO – PSL, która nie miaÅ‚a woli, aby wprowadzić chociaż podobnÄ… regulacjÄ™ do tej, którÄ… zaproponowaÅ‚o teraz PiS. MieliÅ›cie osiem lat, by wprowadzić podwyżki dla caÅ‚ego sektora i nie zrobiliÅ›cie tego, mimo obietnic skÅ‚adanych w exposé przez premiera Donalda Tuska – ripostowaÅ‚ senator Kraska.

Zawyżone dane

Maria Ochman podziela opinie senatora Kraski, ale mimo to nie odwoÅ‚uje krytycznych opinii wobec rzÄ…dowego przedÅ‚ożenia. – To prawda, ten projekt dzieli pracowników sÅ‚użby zdrowia. Ale Platforma zapomniaÅ‚a już o projekcie ministra zdrowia Mariana Zembali gwarantujÄ…cym podwyżki tylko dla pielÄ™gniarek. To też byÅ‚o dzielenie Å›rodowiska – zauważa Ochman. – Mam jednak żal do PiS, że wszedÅ‚ w buty Platformy. Premier SzydÅ‚o zapewniaÅ‚a nieraz, że podwyżki bÄ™dÄ… dla wszystkich. A nie bÄ™dÄ… – mówi przewodniczÄ…ca medycznej „SolidarnoÅ›ci”. OdnoszÄ…c siÄ™ do argumenu rzÄ…du dotyczÄ…cego braku Å›rodków na rozszerzenie zakresu beneficjentów ustawy, Maria Ochman podkreÅ›la, że „nie sÄ… to pieniÄ…dze, których nie można byÅ‚oby znaleźć”. – PamiÄ™tajmy też o jednym: ludzie, o których mowa, to czÄ™sto osoby, które bÄ™dÄ… powoli odchodzić na emeryturÄ™. Jest ich na tyle dużo, że bez nich żadnej pracy w szpitalu nie można wykonywać, a na tyle maÅ‚o, że żaden rzÄ…d siÄ™ o nich nie upomina – podkreÅ›la Ochman. I zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia podaje tu nieprawdziwe dane, twierdzÄ…c, że w ochronie zdrowia pracuje 600 tys. osób. – WedÅ‚ug naszych symulacji tych osób jest dwukrotnie mniej. A to też sÄ… liczby zawyżone, dlatego że bardzo dużo z tych osób nie pracuje na umowÄ™ o pracÄ™. – dodaje Maria Ochman
Źródło: Nasz Dziennik