Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2016-10-14 15:31Informacja z XXII Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „Solidarnośćâ€.
W dniach 30.09. – 01.10.2016 r. na Górze ÅšwiÄ™tej Anny odbyÅ‚o siÄ™ XXII Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „Solidarność”.
W obradach uczestniczyli delegaci z caÅ‚ej Polski pracujÄ…cy w Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych oraz zaproszeni goÅ›cie: Maria Ochman – PrzewodniczÄ…ca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, Grzegorz Adamczyk – ZastÄ™pca PrzewodniczÄ…cego ZarzÄ…du Regionu ÅšlÄ…ska Opolskiego NSZZ „Solidarność”, Grzegorz Hudzik – ZastÄ™pca Głównego Inspektora Sanitarnego i Anna Matejuk – Opolski PaÅ„stwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Związkowcy poruszali tematy związane ze sprawami pracowniczymi, wynikającymi z prowadzonych prac legislacyjnych przez Ministerstwo Zdrowia jak i z działaniami podejmowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kierunku odebrania Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień w zakresie kontroli nad bezpieczeństwa żywności w Polsce.
Procedowany jest wreszcie dÅ‚ugo oczekiwany projekt ustawy o zmianie ustawy o PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw – dotyczy powrotu do tzw. " struktury pionowej". Z dniem 1 stycznia 2010 r. zespolono organy PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego z terenowÄ… administracjÄ… rzÄ…dowÄ…, w powiecie i w województwie. Utrudniona zostaÅ‚a koordynacja dziaÅ‚aÅ„ a uprawnienia organu zaÅ‚ożycielskiego w stosunku do wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przysÅ‚ugujÄ…ce ministrowi wÅ‚aÅ›ciwemu do spraw zdrowia zostaÅ‚y przekazane wojewodom. PaÅ„stwowa Inspekcja Sanitarna zostaÅ‚a wyÅ‚Ä…czona ze struktur Ministra Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny sprawuje nadzór merytoryczny, wyznacza zadania do realizacji natomiast budżet i finansowanie leży w gestii wojewody. Kompetencje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego winny obejmować 100% stacji sanitarno-epidemiologicznych, aktualnie obejmujÄ… tylko 3% liczby tych jednostek (to sÄ… tylko graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne). Pionowa struktura umożliwi Ministrowi Zdrowia sprawowanie skutecznego nadzoru w zakresie zdrowia publicznego oraz podejmowanie decyzji umożliwiajÄ…cych bezzwÅ‚oczne i adekwatne do zagrożenia dziaÅ‚anie sÅ‚użb sanitarno - epidemiologicznych w caÅ‚ym kraju.
Projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych jest w trakcie analiz i omawiania w Zespole Trójstronnym do spraw Ochrony Zdrowia i dotyczy zmian w systemie wynagrodzenia pracowników służby zdrowia.
W ramach XXII WZD odbyÅ‚a siÄ™ debata „ZMIANY W SYSTEMIE NADZORU NAD BEZPIECZEŃSTWEM Å»YWNOÅšCI A PAŃSTWOWA INSPEKCJA SANITARNA”.
W debacie udziaÅ‚ wziÄ™li Opolscy ParlamentarzyÅ›ci, przedstawiciele wÅ‚adz rzÄ…dowych i samorzÄ…dowych Województwa Opolskiego, Starosta Strzelecki oraz przedstawiciele regionalnych struktur zwiÄ…zkowych Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” ÅšlÄ…ska Opolskiego, przedstawiciele NSZZ Pracowników SÅ‚użby Sanitarno-Epidemiologicznej Województwa Opolskiego.
Uczestnicy debaty w swoich wystąpieniach wyrażali zaniepokojenie dotyczące inicjatywy regulacyjnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmierzającej do reorganizacji systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce, a w konsekwencji przekazania kompetencji nad bezpieczeństwem żywności, a co za tym idzie bezpieczeństwem zdrowia i życia ludzi, tylko jednej inspekcji podległej resortowi rolnictwa. Zebrani podkreślali dużą rolę Inspekcji Sanitarnej, jak i kompetencje jej pracowników, w pełnionym obecnie nadzorze nad bezpieczeństwem żywności i żywienia, który ma charakter kompleksowy i wpisuje się w szeroko rozumiany nadzór epidemiologiczny. Tak usytuowany nadzór nad bezpieczeństwem żywności i bezpieczeństwem epidemiologicznym jest elementem nadzoru nad zdrowiem publicznym funkcjonującym od wielu lat, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych i jest pozytywnie oceniane m.in. przez kontrole UE.
Delegaci Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „Solidarność” uznali, że projekt poÅ‚Ä…czenia inspekcji nadzorujÄ…cych bezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci powinien być ponownie przeanalizowany w zakresie przyjÄ™tych zaÅ‚ożeÅ„ i realizowany z poszanowaniem praw pracowniczych, a PaÅ„stwowa Inspekcja Sanitarna nie tylko nie powinna być osÅ‚abiana, ale przeciwnie, wymaga wzmocnienia i szybkiego powrotu w struktury resortu zdrowia.