Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2016-05-24 13:17W Częstochowie obradowały Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia i Krajowa Sekcja Służby Zdrowia.
Jak co roku Sekcja i Sekretariat spotkały się w Częstochowie. Członkowie naszych struktur wzięli udział w 92 Pielgrzymce Służby Zdrowia na Jasną Górę.
W dniu 21 maja odbyło się wspólne posiedzenie Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia i Krajowej Sekcji Służby Zdrowia. Jako gość w obradach uczestniczył p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Omówiono aktualną sytuację w obszarze ochrony zdrowia. Zebrani negatywnie ocenili tempo reform mających na celu poprawę systemu opieki zdrowotnej. Szczególnie brak realizacji przedwyborczych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości w sprawie powstrzymania procesów prywatyzacyjnych szpitali. Za zapowiedziami ministra Radziwiłła nie poszły działania i obserwujemy dziś radykalne przyspieszenie wyprzedaży udziałów przez samorządy terytorialne. Szczególne nasilenie sprzedaży szpitali prywatnemu kapitałowi występuje w województwie śląskim m.in. placówek w Siewierzu i Goczałkowicach a także w Ustroniu.
Sprzedano udziały w szpitalu w Kwidzynie i z informacji napływających z kraju szykowane są kolejne wyprzedaże majątku narodowego.
Tymczasem prace nad zmianami w ustawie o działalności leczniczej przebiegają w żółwim tempie.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich naszych struktur terytorialnych o niezwłoczne informowanie nas o planowanych lub już dokonanych zmianach własnościowych szpitali.
Niestety brak jest również konkretnych propozycji i podjęcia rzetelnych negocjacji w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla WSZYSTKICH grup zawodowych w naszej branży. Ministerstwo lekceważy narastające niezadowolenie pracowników i największe starania ( w tym finansowe) kieruje w stronę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej- jak wiemy w większości prywatnych praktyk.
Pomimo zapowiedzi resortu wciąż nie rozpoczęły się prace nad powrotem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w struktury Ministerstwa Zdrowia. Pomimo wspólnych deklaracji i stanowisk brak determinacji(???) do zmiany obecnej ustawy.
Rada Sekretariatu zajęła w powyższych sprawach Stanowisko, które zostanie przesłane do najwyższych władz państwowych. Apelujemy w nim m.in. o realizację programu wyborczego PiS dla służby zdrowia oraz realizacji postulatów pracowniczych.
Na czerwiec planowane jest spotkanie Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia i Konwentu Przewodniczących i podjęcie dalszych działań.
Niepokój budzi fakt iż kluczowe decyzje, w tym również pracownicze, Ministerstwo Zdrowia podejmuje poza instytucjami dialogu społecznego- ostatnio mieliśmy próbę zablokowania wejścia w życie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty poprzez tzw inicjatywę poselską. Skonsolidowanie działanie większości środowisk pracowniczych oraz interwencje u najwyższych uczestników życia politycznego powstrzymały prace nad nowelizacją.
Niestety, sześć miesięcy rządów ministra Radziwiłła obie Rady oceniły jako czas bezpowrotnych szkodliwych zmian i niespełnionych obietnic wyborczych.
(Stanowisko publikujemy poniżej)
Zalączniki:
(aby zobaczyć kliknij na wybrany załącznik)- Stanowisko ( CS.jpg)