Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2016-04-05 16:22Związkowcy i pracodawcy jednym głosem przeciwko pozbawieniu Ministra Zdrowia kompetencji do koordynacji nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce.
W dniu 04 kwietnia na kolejnym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia partnerzy społeczni przyjęli wspólne stanowisko ws. pozbawienia ministra Zdrowia kompetencji do koordynacji nadzoru nad nad bezpieczeństwem żywności.
Związkowcy i pracodawcy negatywnie oceniają zmiany planowane m.in. przez Ministra Rolnictwa a mające na celu wyłączenie badania żywności przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Nadzór w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia sprawowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma charakter kompleksowy i wpisuje się w szeroko rozumiany nadzór epidemiologiczny. Tak ulokowany nadzór nad bezpieczeństwem żywności i bezpieczeństwem epidemiologicznym jest elementem nadzoru nad zdrowiem publicznym funkcjonującym od wielu już lat, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych. Dlatego, wypracowywana przez MRiRW koncepcja diametralnej zmiany dotycząca odebrania Państwowej Inspekcji Sanitarnej kompetencji nadzoru nad bezpieczeństwem żywności jest niezrozumiała i w konsekwencji może przynieść załamanie dobrze funkcjonującego systemu - czytamy w stanowisku.
Zaapelowano również o przywrócenie pionowego podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministrowi Zdrowia.
W obecnym porzÄ…dku prawnym brak jest bezpoÅ›redniego wpÅ‚ywu Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego na dziaÅ‚ania organów Inspekcji szczebla powiatowego i wojewódzkiego, co przyniosÅ‚o negatywny skutek na przestrzeni lat 2010 – 2015 w postaci m.in. wygaszania dziaÅ‚alnoÅ›ci laboratoriów PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej, co stanowiÅ‚o etap przejÅ›ciowy do caÅ‚kowitej ich likwidacji wedÅ‚ug koncepcji wojewodów. W ww. okresie zlikwidowano ponad 40 laboratoriów w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Proces ten przebiegaÅ‚ bez zgody Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pionizacja umożliwi strategiczne planowanie i racjonalne wykorzystanie sieci laboratoriów PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej.
Stanowisko Zostało przesłane na ręce Prezesa Rady Ministrów p. Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz Piotra Dudy Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.
Teść stanowiska tutaj:
Zalączniki:
(aby zobaczyć kliknij na wybrany załącznik)- Stanowisko (... a_04.04.2016.pdf)