Koniecznie przeczytaj
- A jednak sprzedaż szpitali ???
- Dynamiczny wzrost płac w Służbie Zdrowia – sukces NSZZ „Solidarność”
- Coraz bliżej podwyżek w służbie zdrowia
- Stanowisko Pracodawców i Związków Zawodowych doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego w sprawie obowiązkowych szczepień
- Obowiązek szczepienia służb medycznych
- Komunikat
- Uwaga
2016-03-15 10:27Komunikat po spotkaniu Zespołu Trójstronnego przy Ministerstwie Zdrowia
W dniu 14 marca odbyło się trzecie posiedzenie Zespołu Trójstronnego. Tematem obrad były problemy związane z funkcjonowaniem i przyszłością Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz propozycje rozwiązania kryzysu społecznego związanego z tzw. rozporządzeniem podwyżkowych ministra Zembali.
W spotkaniu oprócz związków zawodowych,organizacji pracodawców i przedstawicieli resortu zdrowia wzięli udział wiceministrowie rodziny, pracy i pomocy społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi,ministerstwa rozwoju oraz ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego a także wiceprezes NFZ Maciej Miłkowski oraz Główny Inspektor Sanitarny.
Jako uzgodnienie przyjęto konieczność zintensyfikowania działań na rzecz powrotu PIS do podległości Ministerstwu Zdrowia, utrzymaniu Inspekcji jej zadań oraz obecnych struktur wraz z doskonale przygotowaną kadrą pracowniczą. Podniesiono kwestię nierównego podziału środków finansowych przeznaczonych m.in na wzrost wynagrodzeń, które dokonywane są autorytatywnie przez wojewodów.
Wiceminister rolnictwa potwierdził iż na ukończeniu są prace nad ustawą mającą na celu przeniesienie zakresu badań żywności z PIS do Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.
Wiceminister rozwoju po wysłuchaniu argumentów na rzecz pozostawienia zadań Inspekcji w niezmienionym składzie oraz przywrócenia jej propaństwowego charakteru zadeklarowała konieczność ponownych konsultacji międzyresortowych na ten temat.
Jednocześnie w przeciągu trzech tygodni zostanie przygotowany pełny, merytoryczny materiał dla premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz Rady Dialogu Społecznego.
Argumenty ma przygotować powołany w tym celu doraźny zespół ekspercki wraz z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Kolejnym punktem spotkania miało być przedstawienie przez resort zdrowia propozycji wzrostu wynagrodzeń dla pracowników opieki zdrowotnej.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który na prośbę partnerów społecznych uczestniczył w tej części obrad opowiedział się zdecydowanie za poszukiwaniem rozwiązania docelowego-z pominięciem działań doraźnych. Zaznaczył, że w Ministerstwie rozpoczęto prace nad takim projektem a jego założenia będą przedstawione w dniu 4 kwietnia (na następnym posiedzeniu Zespołu).
Ogromne emocje towarzyszyÅ‚y wyjaÅ›nieniu pism i informacji kolportowanych w ostatnim czasie przez Ogólnopolski ZwiÄ…zek PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych. Ponownie pojawiÅ‚y siÄ™ w nich oszczercze zarzuty pod adresem NSZZ „Solidarność” i OPZZ insynuujÄ…ce zamiar "odebrania podwyżek pielÄ™gniarkom". W pismach kierowanych do ministra zdrowia pojawiÅ‚y siÄ™ groźby powszechnych protestów i strajków o ile w czasie prac ZespoÅ‚u zostanie wypracowane rozwiÄ…zanie obejmujÄ…ce podwyżkami także inne grupy zawodowe.
Takie zachowanie, sprzeczne z zasadami dialogu społecznego stawia pod znakiem zapytania wiarygodność i intencje przedstawicieli OZZPiP będących członkami Zespołu Trójstronnego.
Członkowie Zespołu i przedstawiciele strony rządowej ze zdziwieniem przyjęli kolejną inicjatywę OZZPIP oraz OZZL mającą na celu rozbicie środowiska związkowego. Proponowanie alternatywnych rozwiązań poza ustawowymi instytucjami dialogu społecznego, bez udziału reprezentatywnych central związkowych jest kolejnym krokiem zmierzającym do podsycania konfliktów. Uzurpowanie sobie prawa do decydowania za innych spotkało się dzisiaj z ostrą krytyką.
Sprawa zapewne będzie miała ciąg dalszy i zostanie przekazana do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.